Návrh strany SaS týkajúci sa bezplatných dobrovoľných sterilizácií nesie vážne riziko

Autor: Poradňa pre občianske a ľudské práva | 5.10.2017 o 15:22 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  654x

Po čase sa opäť dostal na verejný pretras návrh strany Sloboda a Solidarita, ktorého cieľom je za určitých podmienok zabezpečiť prístup k bezplatnej sterilizácii pre ženy, ktoré sa pre tento zákrok dobrovoľne rozhodnú.

Toto opatrenie má byť súčasťou širšieho balíka krokov, ktoré SaS presadzuje v oblasti integrácie sociálne vylúčených spoločenstiev. 

Nechajme teraz bokom to, akým spôsobom Richard Sulík a jeho strana tento návrh prezentuje na verejnosti a prečo to robia usmievajúc sa do objektívu fotoaparátu pred rómskou osadou. Zopár postrehov máme k vecnej stránke tohto návrhu.  

O tejto téme v Poradni pre občianske a ľudské práva niečo vieme, pretože sa už nejaké to desaťročie venujeme otázkam ochrany reprodukčných práv žien. V ostatných rokoch sme okrem iného na súdoch zastupovali viacero rómskych žien, ktoré sa domohli nápravy za nezákonne vykonané sterilizácie v slovenských nemocniciach. Navyše nemudrujeme o tom len tak od stola, ako by si Richard Sulík mohol hneď skraja pomyslieť, ale sme dlho v kontakte s množstvom rómskych žien z rôznych sociálne vylúčených komunít na východnom Slovensku.   

Sulík má vo svojom blogu pravdu v tom, že prístup k bezplatnej antikoncepcii by naozaj privítalo množstvo rómskych žien žijúcich v sociálne vylúčenom prostredí, ktoré si ju dnes finančne nemôžu dovoliť. Návrh sa však nepochopiteľne zameriava len na prístup k sterilizácii, ktorá predstavuje nezvratnú antikoncepčnú metódu a opomína iné existujúce formy antikoncepcie. Zároveň prehliada medzinárodné právne záväzky Slovenska v tejto oblasti a neberie do úvahy širšie historické súvislosti ani súčasnú situáciu týkajúcu sa poskytovania informovaného súhlasu s lekárskymi zákrokmi vrátane sterilizácie vo vzťahu k znevýhodneným rómskym ženám v slovenských nemocniciach.  

Slovensko je podľa medzinárodného práva povinné zabezpečiť ženám prístup ku všetkým formám antikoncepcie a to aj prostredníctvom ich úhrady zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, teda nielen k sterilizácii. Zdôrazňujeme - všetkým ženám a nie len k sterilizácii. Toto je východisko, z ktorého by politické opatrenia v tejto oblasti mali vznikať.

Návrh SaS je navyše potrebné vnímať aj v kontexte toho, že mnohým rómskym ženám bola v minulosti dlhé roky podsúvaná sterilizácia ako jediná možná forma, ako sa chrániť pred neželaným otehotnením. Ako naznačili aj viaceré rozhodnutia súdov, mnohé rómske ženy na Slovensku a v bývalom Československu boli v minulosti sterilizované bez poskytnutia informovaného súhlasu v rozpore s vtedy platnou legislatívou.

Aj napriek tomu, že poskytovanie informovaného súhlasu je dnes zákonne upravené, z našich skúseností vieme, že stále pretrvávajú nedostatky pri jeho získavaní zo strany zdravotníckeho personálu v praxi. Informovaný súhlas totiž nie je len o podpise haldy papierov, ale o reálnom poskytovaní informácii a aktívnej a rešpektujúcej komunikácii zdravotníckeho personálu s pacientkou, čo v mnohých našich nemocniciach stále nie je samozrejmosťou. Z tohto hľadiska naďalej existuje riziko, že zvlášť pre rómske ženy zo sociálne vylúčených komunít nemusí byť vykonanie sterilizácie vždy ich slobodnou a informovanou voľbou.  

SaS-kári by mali prehodnotiť svoj súčasný pohľad na vec a prísť s novým návrhom, ktorý by zohľadňoval medzinárodné právne záväzky Slovenska v tejto oblasti a neprehliadal podstatné súvislosti.  

Komplexnejší návrh, ktorý by sa usiloval zlepšiť prístup všetkých žien k antikoncepcii ako takej, by sa napokon mohol tešiť širokej podpore verejnosti.     

Štefan Ivanco

Poradňa pre občianske a ľudské práva

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?