Návrh strany SaS týkajúci sa bezplatných dobrovoľných sterilizácií nesie vážne riziko

Autor: Poradňa pre občianske a ľudské práva | 5.10.2017 o 15:22 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  588x

Po čase sa opäť dostal na verejný pretras návrh strany Sloboda a Solidarita, ktorého cieľom je za určitých podmienok zabezpečiť prístup k bezplatnej sterilizácii pre ženy, ktoré sa pre tento zákrok dobrovoľne rozhodnú.

Toto opatrenie má byť súčasťou širšieho balíka krokov, ktoré SaS presadzuje v oblasti integrácie sociálne vylúčených spoločenstiev. 

Nechajme teraz bokom to, akým spôsobom Richard Sulík a jeho strana tento návrh prezentuje na verejnosti a prečo to robia usmievajúc sa do objektívu fotoaparátu pred rómskou osadou. Zopár postrehov máme k vecnej stránke tohto návrhu.  

O tejto téme v Poradni pre občianske a ľudské práva niečo vieme, pretože sa už nejaké to desaťročie venujeme otázkam ochrany reprodukčných práv žien. V ostatných rokoch sme okrem iného na súdoch zastupovali viacero rómskych žien, ktoré sa domohli nápravy za nezákonne vykonané sterilizácie v slovenských nemocniciach. Navyše nemudrujeme o tom len tak od stola, ako by si Richard Sulík mohol hneď skraja pomyslieť, ale sme dlho v kontakte s množstvom rómskych žien z rôznych sociálne vylúčených komunít na východnom Slovensku.   

Sulík má vo svojom blogu pravdu v tom, že prístup k bezplatnej antikoncepcii by naozaj privítalo množstvo rómskych žien žijúcich v sociálne vylúčenom prostredí, ktoré si ju dnes finančne nemôžu dovoliť. Návrh sa však nepochopiteľne zameriava len na prístup k sterilizácii, ktorá predstavuje nezvratnú antikoncepčnú metódu a opomína iné existujúce formy antikoncepcie. Zároveň prehliada medzinárodné právne záväzky Slovenska v tejto oblasti a neberie do úvahy širšie historické súvislosti ani súčasnú situáciu týkajúcu sa poskytovania informovaného súhlasu s lekárskymi zákrokmi vrátane sterilizácie vo vzťahu k znevýhodneným rómskym ženám v slovenských nemocniciach.  

Slovensko je podľa medzinárodného práva povinné zabezpečiť ženám prístup ku všetkým formám antikoncepcie a to aj prostredníctvom ich úhrady zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, teda nielen k sterilizácii. Zdôrazňujeme - všetkým ženám a nie len k sterilizácii. Toto je východisko, z ktorého by politické opatrenia v tejto oblasti mali vznikať.

Návrh SaS je navyše potrebné vnímať aj v kontexte toho, že mnohým rómskym ženám bola v minulosti dlhé roky podsúvaná sterilizácia ako jediná možná forma, ako sa chrániť pred neželaným otehotnením. Ako naznačili aj viaceré rozhodnutia súdov, mnohé rómske ženy na Slovensku a v bývalom Československu boli v minulosti sterilizované bez poskytnutia informovaného súhlasu v rozpore s vtedy platnou legislatívou.

Aj napriek tomu, že poskytovanie informovaného súhlasu je dnes zákonne upravené, z našich skúseností vieme, že stále pretrvávajú nedostatky pri jeho získavaní zo strany zdravotníckeho personálu v praxi. Informovaný súhlas totiž nie je len o podpise haldy papierov, ale o reálnom poskytovaní informácii a aktívnej a rešpektujúcej komunikácii zdravotníckeho personálu s pacientkou, čo v mnohých našich nemocniciach stále nie je samozrejmosťou. Z tohto hľadiska naďalej existuje riziko, že zvlášť pre rómske ženy zo sociálne vylúčených komunít nemusí byť vykonanie sterilizácie vždy ich slobodnou a informovanou voľbou.  

SaS-kári by mali prehodnotiť svoj súčasný pohľad na vec a prísť s novým návrhom, ktorý by zohľadňoval medzinárodné právne záväzky Slovenska v tejto oblasti a neprehliadal podstatné súvislosti.  

Komplexnejší návrh, ktorý by sa usiloval zlepšiť prístup všetkých žien k antikoncepcii ako takej, by sa napokon mohol tešiť širokej podpore verejnosti.     

Štefan Ivanco

Poradňa pre občianske a ľudské práva

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?