Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako som zažila diskrimináciu kvôli svojmu rómskemu pôvodu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ťažko riešiteľný problém
Toto si Cigáni (alebo Rómovia, ako im hovoria niektorí Gádžovia) musia začať riešiť vo svojej komunite sami. Pokiaľ sa veľké množstvo cigánskeho etnika správa tak, ako ich poznajú ľudia z ich blízkosti a budú nepostihnuteľní, bude sa tá civilizovanejšia časť brániť v rámci možností. Je samozrejme zlé, keď problém s NEPOSTIHNUTEĽNÝMI osadníkmi nedokáže riešiť polícia a tak si musí svoje živobytie chrániť ten chudák živnostník prostriedkami na hrane zákona. Tí dvaja návštevnici podniku doplatili neprávom na vyčíňanie im podobného etnika. Ale obracajú sa na nesprávnu stranu (i keď v rámci platného zákona). Začať treba "u svojich" a prácou + pozitívnym príkladom postupne meniť zmýšľanie a správanie osadníkov. Na to už majorita platí časť svojich daní. Aj tá diskriminujúca hostinská, čo si len bráni živnosť. Tak sa prosím nedívajte na ten problém čierno-bielo.
rosma
kolektivna vina
to je trosku princip kolektivnej viny, ked jedinec ma platit za to, co robia iní, len preto ze sa ocitol s nimi v jednej skupine... Chapem krcmarku ze ma vstup na karty, ale nedat niekomu dva čaje je fakt ubohe... nepoviem, keby to bol nejaky miestny grazel... a áno, čo sa týka verejného poriadku tak v prvom rade zlyháva štát - polícia, prokuratúra a súdy, ale aj sociálka, školský systém - a politici čo ich riadia. Keby štát robil čo má, nemali by sme sa tu o čom hádať.
co2
Nerobte prosím z Rómov debilov. Oni vedia, že za prácu budú peniaze, problém je že nemajú žiadne zručnosti vhodné pre zamestnávateľov. Jaguár ani iné firmy nebude potrebovať 10 000 zametačov, ale ľudí, ktorí budú mať konkrétne zručnosti, ktoré jednoducho cez hrabanie lístia nenadobudnú. nehovoriac o sociálnych zručnostiahc a pod.
ElenaS
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

AP

majú potenciál, ak by sa robili dobre .... dokonca by človek mohol získať referencie, v čom bol dobrý
 

 

Že vraj: "to je trosku princip kolektivnej viny, ked jedinec ma platit za to, co robia iní, len preto ze sa ocitol s nimi v jednej skupine..."

Tak si teraz overme správnosť takejto premisy. Dokázateľne existovali aj existujú aj slušní fašisti. Takže netreba v rámci kolektívnej viny kriminalizovať celú skupinu fašistov?
 

he?

1, slusni fasisti? Sem s menami
2, fasistom sa clovek nenarodi, ciganom ano...
 

 

Herbert von Karajan
 

a ako sa to prejavovalo?

ze bol clenom a potom odisiel, medzitym robil dobre skutky? rozpis to prosim ta ako sa to prejavuje, dobre?
To je nieco ak dobry skinhead alebo dobry komunista?
 

 

Google je tvoj priateľ. Neboj sa ho, smelo mu klaď otázky, ktoré by ťa medzi ľuďmi iba strápnili.

Ak chceš dobrého skinheada, skú si naštudovať Landu.

Ak nepoznáš aspoň jedného dobrého komunistu, vyrastal si v divnej spoločnosti.
 

si mimo

...
 

 

Očistné vyznanie kolektívnej viny : keď sú všetci vinní, nie je vinný nik.
 

 

Chceš vidieť len jednu stranu mince. Aktivisti už na pohľad sú ľudia, ktorí sú oblečení slušne, správajú sa slušne, a nebol ani minimálny predpoklad, že by tam robili bordel. A to o tu ide, nie o tých, ktorí prídu pripití, správajú sa hlučne, opijú sa ešte viac, a rušia všetkých a poškodzujú zariadenie! A ak tu odklazuješ "začať treba u svojich", to sa možno v živote tí slušní tmavší nedostanú do takéhoto baru, lebo niektorí sú nezmeniteľní a nevychovateľní. To ale nie je dôvod, aby trpeli všetci!
 

Slušne oblečení

aktivisti na akcii v teréne, kde jediné, čo ich trápi je to, či ich súkmeňovcov púšťajú do barov a krčiem...a že by nerobili bordel, tiež by som netvrdil...akurát že ho nerobili ako ich súkmeňovci z osady - nožmi a mačetami - zavolali si na to ŠOI-ku.
 

 

Prosím Ťa, veď skús čítať a chápať text: nešli do krčmy kontrolovať, či tam púšťajú Romov, šli počas pauzy na čaj. A to - že POTOM zavolali na SOI - to robili bordel? Aj Teba cháni SOI - aby Ťa nepoškodzovali a neokrádali obchodníci . To je legálny a slušný postup.
 
Hodnoť

 

Pekný príbeh. Taký zo života. Mali ste sa spýtať aj čašníčky na jej príbehy zo života s marginálnou skupinou obyvateľstva. Poprípade, prečo ste si nedali ten čaj u niekoho z marginálnej skupiny obyvateľstva v tej ich kolibe. Nemali ste žalúdok ? Alebo ste sa pre výkaly pred dverami nedostali dnu ? Snáď nie ste útlocitná.
A jedno je isté. Za všetko si môžu sami a hádzať vinu na majoritu je také ,no Cigánske. Poviem Vám tajomstvo. Na slovensku žije veľa ľudí v totálnej chudobe. Nik im nedá nový byt, lebo starý vybývali. Ale je tam čisto, starajú sa seba a deti. Prečo tých podľa Vás diskriminovaných nevediete aspoň týmto smerom? Prečo sme vinní my ?
 

 

Lebo je jednoduchšie hľadať vinníka niekde inde - u susedov, za hranicami, majoritu. Keď som bol naposledy v Kolíne nad Rýnom vo štvrti Chorweiler vysťahovať veci mojej známej z už opusteného bytu (to bola pôvodne ukážková sociálna štvrť štátnych bytov pre nízkopríjmové obyvateľstvo), tak mi ukázala, ako sa za 25 rokov z kľudnej a komunitne prosperujúcej štvrti stala no-go zóna, odkiaľ uteká pôvodné osadenstvo. Teraz 60% Turci + tak 30% iných imigrantov. Ale na rozdiel od nášho etnika dokážu Turci pracovať (aspoň chlapi - ženy sú zväčša obsypané hlučnými deťmi a nepracujú)! Tak, ako u nás bezproblémový Vietnamci. Síce do ich kebabovne s príznačným názvom Alibaba žiaden Nemec nepáchne, aspoň sa snažia prežiť akou-takou prácou v rámci svojej segregovanej komunity. Takže Cigáni - vezmite svoj osud konečne do vlastných rúk, presvedčite majoritu o svoje pracovitosti a usilovnosti a majorita zmení časom svoj postoj k vám. Začnite treba tým, že si nebudete špiniť pod seba a upracete si svoje okolie. Odvoz smetí vám už aj tak platíme!
 

 

Na margo bytov a rôznych urban legend ohľadne výhod a iných zákonov pre Cigánov ako pre majoritu si prečítaj nasledujúci článok. https://domov.sme.sk/c/7035833...
 

 

CHoďte sa pozrieť na Luník IX a potom mi o tom môžete rozprávať skazky. Bolo to ukážkové sidlisko postavené v roku 1983.Bývala mi tam rodina a musela zaplatiť za byt v tých časoch členský podiel a 30 tis KČS. Marginální to dostali gratis a behom 15 rokov to vybývali tak, že sa bytovky rozpadajú kôli statike a postupne sa búrajú. Veďľa postavili kukurice pre tých, čo im bytovky zbúrali. Už sú vybývané. Choďte sa pozrieť kam do Spišského štvrtka kam sa presťahovala komunita z Letanoviec. Sú to asi 4 roky. Domčeky vybývané. CHoďťe sa pozrieť do Spišského podhradia, nové domčeky postavené marginálnej skupine pred cca 8 rokmi. Vybývané. Choďte do Žehry , nové bytovky pre osadníkov postavené asi pred 10 rokmi . Vybývané . Nedali za to ani cent. To je urban legend ? Ktorému z najchudobnejších "bielych" takto pomohol štát ? Odpoviem za Vás. Nikomu. O akej diskriminácii v rámci politickej korektnosti sa to furt točí ?
 

 

O prideľovaní bytov cigánskemu etniku som síce nepísal, ale bývalo to tak. Teraz už sa väčšinou po zničení im pridelených bytov nedávajú byty nové, ale unimobunky (tzv. kontajnerové byty). Stále zostáva jedna otázka vo vzduchu. Čo je to za kultúru a civilizáciu, čo si vedome zničí svoje obydlie? To som dodnes nedokázal pochopiť a žiaden "Róm" to v TV nikdy nevysvetlil. Možno na túto otázku vie odpoveď autorka článku. Inak páčil sa mi predchádzajúci splnomocnenec pre rómsku komunitu p.Pollák. Škoda, že ho nahradil ten mladý Maďar - tajtrlík Ravasz. Ten tomu moc nerozumie a nemá autoritu. Pollák vedel komunikovať a popisoval problémy a v rámci možností sa aj postaral o zopár zlepšení a riešení.
 

Chces vysvetlenie?

Cigani su kocovnici, ziju z toho, co na cestach najdu. Polnohospodarstvo, kultivovanie svojho okolia im nehovori nic a nemaju na to ani rozum. Kde sa na svojich cestach zastavili, vyuzili miestne zdroje, az miesto vybyvali a pohli sa dalej. Z toho dovodu nepocitovali potrebu budovat si vztahy s miestnym obyvatelstvom- ktoremu velmi nemali co dat, iba si brali. Az na vynimky samozrejme-napr. rozumeli konom a boli dobri v kovacskom remesle. Ale najlepsi boli aj tak v zlodejskom remesle a tuto svoju tradiciu si chvalyhodne uchovali az do dnesnych cias.
 

 

Ale to si čiahol poriadne do histórie pri kauze o obslúžení a 2 čajoch. Kvôli tvojmu vysvetleniu nemali byť obslúžení???
 

 

To som pisal diskuterovi nado mnou, ze preco si vybyvaju byty. Inak, "vybyvat" je pojem ktorym nasi romski spoluobcania skutocne kreativne obohatili nas jazyk, ved ani slovnik slovenskeho jazyka tento vyraz nepozna, ktovie ci sa vyskytuje v inych jazykoch. Taki madari maju zas vyraz "öregezni", kto chce nech si ho prelozi, co je tiez prispevok romskej "kultury".
 

 

A co sa tyka obsluhy v bare, tak som za to, aby majitel mal pravo obsluhovat iba zakaznikov trebars s klubovymi kartami, ak sa tak rozhodne, a klubovu kartu udelit podla svojho uvazenia.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 4 482
 2. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch. Idu trhať uši. 3 098
 3. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 2 770
 4. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 097
 5. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 879
 6. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 860
 7. Dušan Koniar: Rekvizitár zo Súmračnej končí ako oponár 1 462
 8. Marek Mačuha: Matovič za návrat Hlasosmeru 988
 9. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 916
 10. Ľubor Bystrický: Logika podľa Igora M. 732

Rebríčky článkov


 1. Ján Škerko: Úvahy o živote
 2. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 3. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 4. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 5. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 6. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 7. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 8. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 9. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch
 10. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové


Už ste čítali?