Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Škola v Terni vzdeláva niektoré rómske deti oddelene. Ako to zmeniť? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hmm

Nerozumiem pojmu "znevýhodnené rómske deti". To ako majú o ruku menej? Či im niekto bráni chodiť do školy? Či o čo ide?
 
Hodnoť

 

Prečo to treba zmeniť ?
Ak sú dementné nerómske deti, tiež sa "vzdelávajú" oddelene. To je v poriadku ?
 
Hodnoť

 

Niekedy rozmýšľam, či sú niektorí diskutéri naozaj takí sprostí, alebo sa len sprostými robia.

vilot: Zjavne sa pod "znevyhodnením" nemyslí zdravotné znevyhodnenie v užšom slova zmysle, ale sociálne znevyhodnenie (v užšom slova zmysle preto, lebo definícia zdravia podľa WHO zahŕňa aj sociálny rozmer).

Dorian Maldovar: Toto je už úplne mimo misu. Článok ani len náznakom nerieši problematiku deti s mentálnym postihnutím ("dementné deti", ako si ich nazval).
 

Mna skor trapi preco..

Sa sprostymi robia niektori blogeri..je uplne zrejme, ze organy v lokalite nechcu zrusit vsetky skoly a vyhnat behom 30 rokov zbytky danovych poplatnikov z regionu..je uplne zrejme, ze "bezne" obyvatelstvo prehlasuje deti do skol, kde nemaju "cenne skusenosti" s romami...a v pripade potreby aj zmenia region...ci zavedieme povinne pridely? Ja nevidim dovod - je tu totiz dost aktivistov, ktori svoje deti radi poskytnu pre tento ucel? Alebo su to pokrytci?
 

 

Kde sa článku píše, že niekto chce zrušiť nejaké školy? Veď v článku píšu to isté, čo ty, len inými slovami. Skús čítať pomaly a podľa možnosti s porozumením:

"Vyšší podiel znevýhodnených rómskych detí na školách vo všeobecnosti odrádza rodičov z majoritnej spoločnosti, aby svoje deti na takéto školy zapísali a uprednostnia radšej iné a vzdialenejšie. Školy sú pod tlakom, aby prílišnou snahou o spoločné vzdelávanie, neodradili aj ten zvyšok rodičov, ktorí k nim svoje deti zapísali a môžu ich pokojne presunúť inam."

Si si istý, že sú to naozaj blogeri, ktorí sa robia sprostými?
 

Udrel si klinec po hlavicke..

V robeni sa sprostym vedies😀. Blog informuje o aktivitach a zalobach zameranych na "rozptylenie" deti z osady do viacerych skol..a ty vyberies par viet z blogu, ktore vobec nevystihuju podstatu - nie si politik? Ja som hovoril o zruseni skol - pretoze pod pojmom skola rozumiem vzdelavaciu instituciu..nie priestor, kde niektori obcania poskytnu svoje deti ako prostriedok na krotenie a " odznevyhodnenie" svojich spoluobcanov...pouzit svoje dieta ako nastroj socialneho "inzinierstva" moze len blazon..ani doktor mengele, ani aktivisti z mimovladok nerobia taketo experimenty na vlastnych detoch - len na cudzich...
 

No

Napriek tvojmu jalovému táraniu stále nerozumiem tomu pojmu. O akom sociálnom znevýhodnení sa bavíme? Majú snáď rodičia tých detí nejaký hendikep, keď nedokážu vychovať svoje deti, naučiť ichsrať na latríne, či použi príbor? V čom je problém? V tom, že prepijú a presejú všetky peniaze, čo dostanú a na harantov im nič neostane? Ale to je len a len ich problém. Vari preto, že dostávajú málo za to, že nič nerobia, len si válajú gule v tej špine? Ale to je zasa len ich problém. Majú čas, tak nech si aspoň upracú a nahádžu bordel na kopy. To ako sú znevýhodnené preto, lebo sa gadžovia málo snažia makať, aby bolo viac na dávky, stavať domy, čo zas rýchlo vybývajú? Tak o AKOM znevýhodnení hovoríme? O tom, že dostanú príspevky na jedlo, učebnice? To je to sociálne znevýhodnenie? Už choďte láskavo všetci dobroseri doprdele. Bežný človek, čo má "zvýhodnené deti" musí ten cirkus celý financovať a platiť. Tak snáď má právo rozhodnúť o tom, či jeho "zvýhodnené decko" dá do školy, kde sú mraky tých "znevýhodnených" a očakáva, že mu nebude strpčovať život ešte aj nejaké mimovládna kasta súdnými spormi. Ono to dopadne nakoniec tak, že celé tie školy budú segregované, lebo ŽIADNY príčetný rodič tam "zvýhodnené" deti nadá....
 
Hodnoť

Uz dajte pokoj s tymi hlupostami

A co je zle na segregacii?
Tam kde nie su romovia, tak tam su vsetky biele deti ucene v segregovanych triedach. A dosahuju vyborne vysledky.
Segregacia je cesta k vzdelaniu vsetkych deti. Inteligentne a sikovne deti patria do vyberovych tried. Normalne deti do tried, kde sa im budu moct ucitelia viac venovat. A znevyhodnene deti do specialnych tried s inymi osnovami a inym pristupom.
Cela integracia je sprostost. Ucitelka ma problem cokolvek naucit, lebo riesi jedno dieta co beha po triede, dalsie co vyrevuje a dalsie, ktore o ucenie nema ani najmensi zaujem.
A ja by som dieta do triedy s romami dal bez problemov. A do triedy, kde bude dietatu hrozit vyssie riziko sikany, svrabu, tuberkulozy, hepatitidy a kradnutia vsetkeho mozneho, tam dieta nikdy nedam. Len integrujte, docielite len to, ze vsetci, ktorym na vzdelani deti zalezi sa odstahuju.
Preco vlastne sa vsetci tito aktivisti neprestahuju do osad a nedaju svoje deti vzdelavat tam. Preco?
 

 

Pochádzam z Bardejova, a do triedy so mnou chodili aj Cigáni z osady, lepšie povedané, z akéhosi mestského slumu. Dnes sú už presťahovaní do bytoviek na Poštárke, ale kedysi to bol klasický slum - chatrče z dosiek a vlnitého plechu. Volal sa Vatrisko.

Dokonca som sa kamarátil s dvomi chalanmi odtiaľ. Jeden z nich mal dosť problémovú povahu. Bol som svedkom, ako jeho matka išla hore Veternou ulicou a na celú ulicu lamentovala. Pýtam sa babky, čo sa stalo. Chalana zobrali policajti a o pár dni na to zomrel. Zdravý chalan! Bol socializmus, sedemdesiate roky minulého storočia a nikto to neriešil. Druhý chalan bol strašný dobrák, asi o dva roky starší ale k nám mladším veľmi dobrosrdečný. Stretol som ho, keď som maturoval. On už bol robotníkom na stavbe. Bavil sa so mnou s takou úctou, až mi to bolo nepríjemné - veď sme spolu drali školské lavice.

Mne ta "integrácia" neublížila. Naopak, aj keď si ich neidealizujem, nedokážem ich vnímať inač ako ľudské bytosti. Veľa sa pohovorilo o múroch medzi Cigánmi a nami. Tých fyzických - z tehál.
bjuro2, svoj príspevok začínaš otázkou, čo je zlé na segregácii. Segregácia je tiež múr, tentoraz však nie fyzický, ale mentálny. V jednom geografickom priestore vytvárame dva odlišné svety a obyvatelia jedného sú veľkou neznámou pre obyvateľov toho druhého. To je prvý predpoklad pre obojstrannú dehumanizáciu obyvateľov opačného sveta, ktorá v prípade nejakej nestabilnej situácie môže mať veľmi nepekné následky. Toto nie je riešenie, to je vyrábanie problému.
 

nesúhlasím

Ja nedelím ľudí na rómov a bielych.

Ja hovorím, že je zlá integrácia detí s rozdielnymi schopnosťami do jednej triedy. Integráciou sa znemožňuje efektívne učenie šikovných aj priemerných detí.

Aj my sme mali integrovaných v triede. Šikana, krádeže, a najviac na to doplatili tí šikovní, ktorí sa chceli učiť. A to ešte bolo nič v porovnaní s tým, čo miešajú do tried v súčasnosti.

Integrácia môže byť, ale na dobrovoľnej báze. Keď všeliakí aktivisti básnia o tom, aké to je prospešné, tak samozrejme môžu dať deti vzdelávať do triedy k "ľubovoľnoprívlastkovým". Všetci budú spokojní.

Pekný príklad bol, keď v triede bola vozíčkarka. Celá trieda nešla na výlet, pretože do hradu boli schody. V žiadnom prípade nemajú byť postihnutí vyčleňovaní alebo diskriminovaní, ale nie je správne, aby sa život, učenie, dosahovanie majstrovstva prispôsobovalo schopnostiam postihnutých, znevýhodnených a čo ja viem akých.
A s učením je to rovnaké. Znižujú sa nároky, aby nemali menej inteligentní pocit, že všetci to zvládli, len oni nie (ak tá vozíčkarka a schody). A to nie je správne.
 
Hodnoť

Treba zaviest kvoty

A co tak, napr. zaviest kvoty. Ked sa pozriete na mapu Slovenska kde su znevyhodnene komunity, tak drviva vacsina je na vychode a juhu stredneho Slovenska. To su najchudobnejsie oblasti. Okres Gelnica kde je velka romska komunita je dlhodobo podpriemer v oblasti kvality vzdelavania. Co vy chcete od minoritného neromskeho obyvatelstva, ked ich romska komunita presahuje trojnasobne napr. v Richnave? Ako ich oni maju integrovat medzi seba? To je skor integracia medzi romske obyvatelstvo. Treba jednoducho, na zaklade dobrovolnosti, ponuknut lepsie sance pre Romov v bohatsich oblastiach Slovenska najma na zapade a severe Slovenska (napr. tolko diskutovane internatne skoly). Treba lepsie vyuzit model aky bol uplatneny na Luniku IX. Medzi romske obyvatelstvo by sa umiestntnili hlavne rodiny aktivistov z 3 sektora, uradu ombudsmanky, aktivistov zo zahranicia atd. Tam ich mozu postupne integrovat medzi seba a pokusit sa zmenit ich pristup k zivotu, vzdelaniu atd. Inu efektivnejsiu cestu si neviem predstavit. Mozno by to stalo za pokus.
 

 

Lunik IX bol experiment "sociálneho inžiniera" Rudolfa Šustera, ktorý skrachoval na celej čiare. Na jeho mieste by som asi chodil po kanáloch, nieto, že by som sa ešte predvádzal svojim "spevom" na podradných akciách.
 

No a ty si

za presne také isté sociálne inžinierstvo v súčastnosti. Môžeš začať chodiť po kanáloch. Kto zapríčinil ich sociálne znevýhodnenie? Ak sú Rómovia vo všeobecnosti diskriminovaní, tak je to hlavne pozitívna diskriminácia. Predsudky sú a tie vychádzajú zo skúsenosti.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 12
 2. Peter Franek: Toto je taká blbosť, že jej ani nadpis neviem vymyslieť. 10
 3. Adrián Vološin: Aj vykastrovaný lockdown zaberá, ale premierovi to nehrá do karát celoplošného testovania 7
 4. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako 6
 5. Marian Baran: Cez čiaru 6
 6. Ľuboslava Šusteková: Huspenina 6
 7. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 5
 8. Miro Koseček: Prestaňte pľuť na Gretu 4
 9. Daniel Michlik: Roadtrip po západe USA 4
 10. Silvia Smolková: Tódovej "followeri" 3

Rebríčky článkov


 1. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 2. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 3. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 4. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)
 5. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 6. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 7. Veronika Svabyova: Súrodenci
 8. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 9. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 10. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu


Už ste čítali?